У Херсонському водоканалі презентовано довгоочікувану гідромодель водопровідних мереж міста.

Ще п’ять років тому керівництво підприємства визначилося з необхідністю оптимізації структури водопровідної мережі Херсону. Для цього потрібно було систематизувати й об’єднати всю інформацію про насосні станцї, засувки, водопровідні мережі, колодязі тощо,  яка перебувала на паперових носіях, в одну всеосяжну комп’ютерну програму.

Для її розробки були запрошені фахівці науково-виробничого центру «Монро» (м. Сєвєродонецьк), що мають великий досвід впровадження систем гідравлічного моделювання мереж водопостачання міст України (Алчевськ, Бориспіль, Бровари, Кіровськ, Лисичанськ, Олександрія, Полтава, Приморськ, Українка, Хорол та ін.).

Система дозволяє:

1. Зконцентрувати повну інформацію про водопровідні мережі та їх елементи в єдиній електронній базі даних.

2. Вести архів стану мережі та її елементів, фіксувати всі їх пошкодження, проведення аварійно-відновлювальних робіт тощо.

3. Створити електронну топографічну карту міста з об’єктами і накладанням на неї водопровідних мереж, їх елементів, споруд.

4. Роздрукувати фрагмент будь-якої ділянки міста для проведення аварійно-відновлювальних робіт.

5. Провести повний розрахунок гідравлічної моделі міста.

Для того, щоб система працювала, її потрібно постійно завантажувати даними – точно вказати довжину, діаметр, матеріал труб мереж, глибину їх прокладання, всі колодязі, засувки, із зазначенням діаметра, насоси і т.д., для чого потрібно провести повну інвентаризацію всіх елементів системи водоспоживання міста. Чим точніше буде внесена інформація, тим більш дієвою буде гідравлічна модель системи, за допомогою якої можна:

– провести оперативний аналіз різних ситуацій, які вже сталися або можуть статися з отриманням повного аналізу наслідків даної ситуації та прийнятих рішень;

– оцінити вплив несанкціонованих підключень водоспоживання;

– виявити ділянки водопровідної мережі з надмірним напором води, що може призвести до поривів та руйнування труб, особливо старих;

– сигналізувати про об’єкти, де в даний час не вистачає напору води;

–мати повну картину системи розподілу водних ресурсів по об’єктах міста при моделюванні різних ситуацій (увімкнути або вимкнути насос, замінити його на більш потужний, або навпаки, відкрити засувку, прокласти додаткову трубу, підключити новий об’єкт водопостачання та ін.).

Завдання, які вирішуються системою:

1. Виявлення джерел економії електроенергії.

2. Визначення необхідних рішень, що забезпечують оптимальний тиск води для всіх підприємств і будинків міста.

3. Пошук найближчих запірних пристроїв для локалізації місця аварії або при плановому виведенні ділянки мережі з роботи.

4. Аналіз наслідків при розширенні існуючої водопровідної мережі.

5. Аналіз наслідків пориву труб.

Ефективність системи в соціальному напрямку передбачає скорочення скарг від населення за рахунок більш оперативного реагування на ситуацію з нестачею води і аварійні ситуації. З економічного боку – виявлення джерел економії електроенергії; виявлення і ліквідація невиробничих втрат води; наведення порядку в обліку споживання води; отримання економії за рахунок перерозподілу води між районами міста за допомогою засувок, зменшення числа поривів труб.

Математичне моделювання гідравлічної системи міста дозволяє оперативно, наочно, з високим ступенем точності побачити причинно-наслідкові зв’язки роботи системи, тобто побачити те, що може мати місце в тих чи інших випадках, у разі прийняття тих чи інших рішень і фізично здійснити або побачити як важко і дорого, а найчастіше, просто неможливо.

Іншими словами, за допомогою моделювання фізичних процесів херсонські комунальники можуть прорахувати, чи буде достатньою пропускна здатність труби для водопостачання підключених будинків, чи є необхідність у встановленні запірної арматури або підкачки, як локалізувати аварійну ситуацію з мінімальним обмеженням водопостачання та інші моменти. Гідромодель дозволяє контролювати і перевіряти ще раз правильність обраних рішень, підвищує оперативність і доцільність, сприяє економії часу, коштів і ресурсів.